Dünya ve Avrupa şampiyonu milli atıcıdan ‘El cepte’ uyarısı

Estonya’da düzenlenen Havalı Silahlar Avrupa Atıcılık Şampiyonası’nda 10 metre havalı tabanca erkekler takım kategorisinde altın madalya kazanan Yusuf Dikeç, açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraş doğumlu Yusuf Dikeç, 6 Şubat’taki depremler nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Kendi memleketim ve diğer şehirlerdeki deprem çok üzücü oldu. Deprem, kalbi, gönlü Türkiyeli olan herkesi üzdü. Devlet bu zorluğu da aşacaktır, sadece biraz zamana ihtiyaç var” dedi.

Yaşanan depremin ardından kazanılan altın madalyanın özellikle atıcılık camiasını motive ettiğini dile getiren Dikeç, “Takım olarak güçlü olduğumuzu biliyorduk. Öncesinde takım halinde biraz eksiktik, üçüncü sporcumuz takımı destekleyecek seviyede olamıyordu. Kişilik ve takıma uyum önemli. Madalya alacağımızı biliyorduk. Çünkü takım olarak birbirimize çok güveniyorduk” değerlendirmesinde bulundu.

“BÜYÜK ÇALIŞACAKSIN”

Milli takım kaptanı Yusuf Dikeç, başarı için yetenek, çalışma ve ortam gerektiğine vurgu yaparak, “Büyük düşünüyorsan, hedeflerin büyükse, Avrupa, dünya, olimpiyat şampiyonu olmak istiyorsan, hayal ediyorsan büyük çalışacaksın” ifadelerini kullandı.

Atıcılığa 28 yaşında başladığını aktaran Yusuf Dikeç, şöyle devam etti:

“Başarı için yetenek, çalışma ve çalışılacak ortam gerekli. Bu üçünü bir araya getirdiğinizde şampiyon çıkmaması mümkün değil. Yetenek de bir yere kadar, çalışmak da lazım. Hiç kimse eli cebinde şampiyon olamaz. Rakiplerimden çok çalıştım. Bunun için beni kimse zorlamadı. Çünkü hayallerim, hedeflerim vardı, şampiyon olmak istiyordum. Eğer sporcunun gönlünde bu varsa engel tanımıyor. Sarf ettiğin zaman, harcadığın emek çok olacak. Çok istemek değil, istediğini elde etmek için sarf ettiğin çaba önemli.”

NİHAİ HEDEF OLİMPİYAT MADALYASI

Yusuf Dikeç, inançlı, ülkesini seven insanların ülkeye hizmetinin son nefesini verene kadar bitmeyeceğini söyledi.

“Nihai hedef olimpiyat madalyası almadan bırakmak istemiyorum.” diyen Yusuf Dikeç, “Gücüm, kudretim yettiği sürece olimpiyat madalyası almak için mücadele edeceğim. Madalya aldıktan sonra da hedef bitmeyecek. Ülkeye hizmet etmenin çok değişik yolları var. Antrenör ya da yönetici olarak ülkeye hizmete devam edeceğiz” diye konuştu.

“AİLELER SİLAH OLUNCA FARKLI ALGILIYOR”

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu’nun Cumhuriyet ile yaşıt olduğuna dikkati çeken Dikeç, “Şanssızlığımız bu sporun popüler olmaması, medyada, basında çok yer almaması” dedi.

“Aileler silah olunca farklı algılıyor” ifadesini kullanan milli sporcu, şunları söyledi:

“Silah antrenmanın, poligonun dışında kutudan çıkarılmaz. Voleybolcu için voleybol topu ne anlama geliyorsa atıcılık sporu yapan için de silah o anlama geliyordur. Bu bilinci yaygınlaştırırsak hiçbir gencimiz, hiçbir ferdimiz düğünde, bayramda, balkonda ateş etmeyecektir. Poligonda atış yapacaktır. Atıcılık iyi, elit, ileri yaşlara kadar devam edilebilecek bir spor. Atıcılık, kişiliği olgunlaştırır, ruhu, bedeni dinginleştirir, sakinleştirir ve öz güveni geliştirir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir