Finlandiya Cumhurbaşkanı Beştepe’de

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile Beştepe’de görüşüyor. Niinistö Beştepe’de resmi törenle karşılandı. Niinistö, Beştepe’deki törende kendisini karşılayan askere Türkçe, “Merhaba asker” diye hitap etti.

İki lider görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyecek.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti; “Türkiye-Finlandiya ilişkileri tüm veçheleriyle gözden geçirilecek, işbirliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacaktır. Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra, NATO Madrid Zirvesi marjında imzalanan Üçlü Muhtıra temelinde Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ile güncel bölgesel ve küresel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması da öngörülmektedir.”

“Verdiğimiz sözü tutacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine yönelik “Cuma günü verdiğimiz sözü tutacağız” açıklamasında bulunmuştu.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO süreci

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından savaş korkusunun tırmandığı İsveç ve Finlandiya, geçen yıl NATO’ya katılmak için başvuruda bulundu ancak özellikle de İsveç Türkiye’nin itirazlarıyla karşılaştı.

Türkiye, Finlandiya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması üyeliğine ilişkin mutabakat kapsamındaki taahhütlerini genel olarak yerine getirdiğine inanırken, Ankara İsveç’in mutabakat kapsamındaki taahhütlerini henüz yerine getirmediği için NATO’ya katılmaya henüz hazır olmadığını savunuyor.

Ankara, Stockholm’ü terör örgütü YPG/PKK’nın üyelerini barındırmakla suçluyor ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmak için bir adım olarak bu kişilerin iadesini talep ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer NATO ülkeleri, 11 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesinde iki İskandinav ülkesinin ittifaka üye olmasını umuyor.

Ankara Finlandiya’yı onaylayabileceğinin sinyalini vermiş olsa da, İsveç’in teklifine o zamana kadar yeşil ışık yakacağına dair hiçbir güvence vermemeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir