Gerçekte Kaç Yaşında? Youssoufa Moukoko’nun Yaşı Hakkında Belge Yayınlandı

Borussia Dortmund’un yıldız golcüsü hakkında yayınlanan belgede gerçek yaşını değiştirdiği iddia edildi.

Borussia Dortmund’lu Youssoufa Moukoko’nun, gerçek yaşının 18 olmadığı uzun süredir gündemdeydi.

Bild, konuyla ilgili yayınladığı belgeyle iddiaları yeniden alevlendirdi.

Kamerun’da ‘Youssoufa Mohamadou’ adına düzenlenen 4621/2000 numaralı doğum belgesinin kopyasında, bahsi geçen çocuğun doğum tarihi 19 Temmuz 2000 olarak gözüküyor.

“Bunte” dergisi, Moukoko’nun özgeçmişini araştırırken belgeye rastladı. Gerçek olup olmadığı netlik kazanmayan belgenin yasaklanması için her yola başvuran Moukoko, Kasım 2022’deki ilk milli maçından bir gün önce, sertifikayı mahkeme kararıyla yasaklattı. “Bunte” dergisinin açtığı dava sonucunda, şubat ayında Frankfurt Bölge Mahkemesi yasağı bozdu.

Moukoko’nun mahkemedeki yenilgisinin ardından dergi belgeyi ilk kez yayınladı. Eğer belgenin gerçekliği kanıtlanırsa, Moukoko’nun aslında 18 yaşında değil, dört yıl dört ay daha büyük, yani 22 yaşında olduğu ortaya çıkacak.

Moukoko’nun Almanya’daki ebeveynleri taksi şoförü Ousman Mohamadou ve ev hanımı Youssoufa Haira. 40 yıldır Almanya’da yaşayan ve 2014 yılında dokuz yaşında olduğu iddia edilen Youssoufa Moukoko’yu Hamburg’a getiren Joseph Moukoko, mahkeme önündeki yasaklama işlemleri sırasında Dortmundlu futbolcunun biyolojik babası olduğuna dair yemin etmişti.

Hamburg-Harburg sicil dairesi, Moukoko’nun doğumunun 2016 yılında Almanya’da onaylandığını doğruladı.

Böylece, doğum günü 20 Kasım 2004 olarak resmi belgeye sahip. 

Bild’e konuşan Borussia Dortmund’un avukatı, “Bizim mevcut olan tüm resmi belgeler, Moukoko’nun 2004’teki doğum tarihini doğruluyor.” ifadelerini kullandı.

Ancak sicil dairesi, bu belgelerin Almanya’da hangi kaynaklara dayanarak yapıldığını açıklamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir