Temmuz ayında altı kadın ‘yüksekten düşerek’ hayatını kaybetti

BirGün’den İlayda Kaya’nın haberine göre, Neslihan Köse, Yeşim Demir, Gülsüm Ö., A.D.Ç…. temmuz ayında yüksekten düşerek ölen kadınlardan sadece birkaçı… Kübra Yurt ise yüksekten itilmesine karşın hayatta kalabilenlerden. O, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 4 Temmuz sabahı 3’üncü katta bulunan evinden düşerek ağır yaralandı. Yoğun bakımda tedaviye alınan Kübra Yurt, normal odaya geçtikten sonra boşandığı erkek Mehmet Ali Yurt tarafından bacaklarından tutularak balkondan atıldığını söyledi. Şans eseri hayata tutunan Kübra Yurt’u öldürmek isteyen Mehmet Ali Yurt hâlâ serbest.

DÜŞMEDİ, İTİLDİ

Türkiye’de işlenen kadın cinayetlerinin sonu gelmezken şüpheli kadın ölümlerine ise her gün bir yenisi ekleniyor. İspatlanması en zor olayların başında gelen ‘yüksekten düşme’ye bağlı ölümlerde deliller yeterince incelenmiyor. Açılan davaların çoğu zaman cezasızlıkla sonuçlanması ise failleri cesaretlendiriyor. Temmuz ayında 6 kadın yüksekten düşerek hayatını kaybetti. Bir kadın ise ağır yaralandı. Yüksekten düşerek ölen bazı kadınların aileleri ‘kaza’ sonucu ölmediklerini ve bir erkek tarafından itildiklerini ileri sürerek suç duyurusunda bulundu. Kadın hak savunucuları, düşmeye bağlı ölümlerin detaylı araştırılması yönünde çağrı yaptı.

Avukat Nuriye Alsancak, şüpheli ölümlerin titizlikle takip edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen yıl artan şekilde devam ediyor. Bu olayların birçoğu şüpheli ölüm, faili meçhul ya da intihar olarak değerlendiriliyor. Ancak bu dosyalar ciddiyetle araştırıldığında faile ulaşmak hiç de zor olmuyor. Maalesef bu dosyalarda tüm delillere ulaşılmaksınız, deliller incelenmeksizin, basit ve yüzeysel bir inceleme ile şüpheli ölüm değerlendirmesi ile dosyalar kapatılıyor. Ancak toplumsal bir baskı ve takip oluşturulan dosyalarda bu tür ölümlerin cinayet olduğu sonucuna ulaşabiliyoruz.”

ÖNCE SEVGİLİSİNİ SONRA KENDİNİ ÖLDÜRDÜ

İstanbul Pendik’te yaşayan 30 yaşındaki Nazlı Duman, sevgilisi Emrah Bolat tarafından boğazı kesilerek öldürüldü. Olay sonrasında Emrah Bolat kendini asarak hayatına son verdi. Nazlı Duman’ın, 9 yaşındaki çocuğunun da olay sırasında evde olduğu öğrenildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

BU ÖLÜMLERİN FAİLLERİ KİM?

• Çanakkale’de 39 yaşındaki Yeşim Demir uçurumdan “düşerek” öldü. Kadının ailesi “olay kaza değil cinayet” diyerek suç duyurusunda bulundu.

• Mardin’in Midyat ilçesinde bir apartmanın 6’ncı katında bulunan dairesinden düştüğü iddia edilen G. U. hayatını kaybetti.

• Karaman’da Münevver B. isimli kadın 8’inci kattan aşağı düşerek öldü. Soruşturma başlatıldı.

• Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde dehşete düşüren bir olay yaşandı. 20 yaşındaki A.D.Ç., kaldığı rezidansın 7. katından düşerek hayatını kaybetti.

• Elâzığ’da 19 yaşındaki Neslihan Köse evinin balkonundan “sofra bezi silkelerken düşerek” öldü. Soruşturma başlatıldı.

• Zonguldak’ta 61 yaşındaki Gülsüm Ö. yüksekten “düşerek” öldü. Soruşturma başlatıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x