Ramazan Öncesi 38 Ürüne Zam Yağdı! Etiketlere Yansımadan Duyuruyoruz

Ramazan ayı öncesinde marketlerde 38 ürüne zam geldi. En fazla fiyat artışı kuru incirde (%195), zeytinyağında (%171,5), kuru kayısıda (%149,3) ve sivri biberde (%148,2) görüldü. Fiyatı düşen tek ürün ise kuru soğan oldu (%11,6).

Et Fiyatları Artmaya Devam Ediyor

Geçen yıl süt fiyatlarının düşük kalması nedeniyle anaç hayvanların kesime gitmesi et fiyatlarının artmasına neden oldu. 2023’te 1,4 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ithalatı yapılmasına rağmen et fiyatları artmaya devam ediyor. Dana karkas fiyatı geçen yıla göre %83, kuzu karkas fiyatı ise %139 arttı. Marketlerde dana kuşbaşı fiyatı %94, kuzu kuşbaşı fiyatı ise %127,5 arttı.

Market Fiyatları Farklılaşıyor

Maliyetler sebep gösterilerek marketler arası aynı marka ürünlerin ve et ürünlerinin farklı fiyatlarla satıldığına dikkat çeken TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dana kuşbaşında %69,5, tereyağında %40,2, kuzu kuşbaşında %38,4, bütün tavukta %23,3, yoğurtta %8,4, bitkisel ürünlerde ise yeşil mercimekte %25,2, pirinçte %13,7 ve nohutta %5,6’ya varan değişimler tespit edildiğini bildirdi.

Ramazan boyunca üretici ve market fiyatları arasındaki farkı takip edeceklerini belirten Bayraktar, şunları söyledi:

“Geçen yıl ile bu yıl kıyaslandığında ramazan ayı öncesi dönemde markette 38 üründe fiyat artışı ve bir üründe fiyat düşüşü yaşandı.”

“Markette en fazla fiyat artışı yüzde 195 ile kuru incirde görüldü.”

“Et fiyatlarındaki artışların temel nedeni hayvan sayısının azalmasına paralel olarak et arzında yaşanan düşüştür.”

“Maliyetler sebep gösterilerek marketler arası aynı marka ürünler ile et ürünlerinin farklı fiyatlarla satılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x