Van Gölü’nde korkutan buharlaşma

Dünyanın en büyük sodalı gölü olma özelliği taşıyan Van Gölü’nde kuraklık nedeniyle çekilme sürüyor… Özellikle son yıllarda artan buharlaşma göldeki su seviyesini daha da düşürdü. Göl kıyısının birçok noktasında oluşan çekilme ile balıkçı tekneleri karaya oturdu.

“LİMANLAR OLUMSUZ ETKİLENİYOR”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, “Son 20 yıldır ülkemizde ve son 10 yıldır da gölde ciddi şekilde iklim değişikliğinin etkisiyle yaşanan bir kuraklık var. Yağışın şekli, düşme sıklığı, miktarı, güneşlenme, buharlaşma… Bütün bunlar değişti. Bunların tamamı gölün aleyhine işledi. Dolayısıyla gölde çok ciddi bir buharlaşma var. Bu buharlaşma gölün sürekli geri çekilmesine ya da alan kaybetmesine neden oluyor. Doğal olarak göl kıyısında kurulmuş bütün limanlar, bu çekilmeden olumsuz etkileniyor” dedi.

“GÖL ALAN KAYBETMEYE DEVAM EDECEK”

Prof. Dr Alaeddinoğlu çekilme ile limanların da alan kaybettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Teknelerin limana girmesi mümkün değil. Aynı zamanda dalgalarla gölün altında mevcut kum buralara doğru geliyor. Bütün bunlar limanların kullanılamaz hale gelmesine neden oluyor. Önümüzdeki sürece baktığımızda göl alan kaybetmeye devam edecek mi? Evet, edecek. Çünkü önümüzde küresel iklim değişikliğinden kaynaklı bir buharlaşma olacak. Bu buharlaşma suyun kaybolmasına dolayısıyla alan kaybolmasına yol açacak.”

“Yeniden temizleme, yeniden çamur çıkarma veya yer değişikliği gündeme gelecek. Muhtemelen limanlar daha göle doğru uzayacak. Mevcut limanlar belki iptal edilecek, daha açıkta gölün derinliğinin müsait olduğu alanlarda yeni limanların kurulması gündeme gelecek. Belki sabit değil, göl seviyesine bağlı olarak hareket eden iskeleler ile alan yönetilmeye çalışılacak ama yapılan çalışmalar uzun soluklu çözüm olmayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x